THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Od THE SMASHING PUMPKINS som už veľa nečakal. Po rozporuplne prijatom „Zeitgeist“ sa Billy Corgan pokúšal nájsť východisko z tvorivej krízy po svojom. Rezignácia na tradičný albumový formát a zároveň reakcia na meniace sa návyky poslucháčov i pokračujúci úpadok hudobného priemyslu, ohlásená predstavením konceptu „Teargarden By Kaleidyscope“, priniesla príjemné oživenie v podobe kratších mini-albumov so zábleskami výraznejších nápadov. Billy Corgan týmto počinom zároveň posunul hranice iným smerom, než predchádzajúce experimenty RADIOHEAD či NINE INCH NAILS v podstate skúšajúcich len alternatívne spôsoby distribúcie nahrávok mainstreamových interpretov.
Po troch častiach konceptu s krátkou stopážou vychádza samostatný počin „Oceania“, označovaný za jeho súčasť, avšak zároveň nesúci znaky typického radového albumu. Nejde ani tak o formálne znaky, akými sú počet skladieb či celková dĺžka charakteristická pre dlhohrajúcu nahrávku, ale skôr o odlišnú náladu a prístup k tvorbe skladieb.
Na novinke sa Corganovi podarilo oprášiť solídne rockové základy zo zlatej éry albumov „Gish“, „Siamese Dream“ alebo ambiciózneho dvojalbumu „Mellon Collie And The Infinite Sadness“. Neskĺzol pritom k lacnej stávke na nostalgiu a oživil u mnohých fanúšikov ešte stále kdesi v podvedomí driemajúce túžby kvalitatívneho návratu do minulosti k spomínaným a dodnes mimoriadne silným albumom.
Corgan ostáva aj na „Oceanii“ výhradným autorom hudby a textov, z celého albumu však cítiť, že THE SMASHING PUMPKINS sú opäť predovšetkým fungujúcou kapelou. „Oceania“ dýcha peknými, prirodzenými melódiami, ľahkou melanchóliou, miestami bombastickou gradáciou a takmer symfonickými pasážami. Najmä prvá polovica ponúka jeden skvelý hit za druhým, či už v podobe v podobe údernejších gitaroviek „Quasar“ a „Panopticon“, kompozične prepracovaných nádherných kúskov „Celestials“ a „Violet Rays“, alebo po vkusnej koketérie s popom, umne balansujúcej na hranici sladkého gýča v „Pinwheels“.
Vrcholom albumu, ktorý môžu po prvých pár vypočutiach zatieniť okamžite účinkujúce úvodné skladby útočiace na zmysly, je rozsiahla a hypnotizujúca titulná kompozícia. Nasledujúca „Pale Horse“ a „Wildflower“ by svojou pokojnou náladou mohli uzatvárať doposiaľ takmer dokonalý počin. Medzi nich však Corgan vtesnal ešte trojicu skladieb. „The Chimera“ a „Inkless“ mohli pokojne vyjsť na „Siamese Dream“, pričom v nevýraznej „Glissandre“ sa toho príliš veľa neudeje a pôsobí skôr do počtu. Na „Oceanii“ sú v ideálnom pomere zastúpené všetky typické atribúty tvorby THE SMASHING PUMPKINS: melódie, melanchólia i drsnejšie gitary s typickým a dodnes trochu polarizujúcim prejavom Billyho Corgana. Návrat do minulosti sa našťastie nekoná, Corganovi sa skôr podarilo pripomenúť, ako to robil kedysi.
U skupín pôsobiacich vyše jednej až dvoch dekád spravidla nemávame prílišné očakávania v kvalitatívne priblíženie sa najlepším počinom diskografie alebo radikálne prekvapenie. Zvyčajne sa zmierime s udržiavaním akéhosi štandardu. THE SMASHING PUMPKINS v tomto prípade dokázali oboje. Bola by nesmierna škoda dať v roku 2012 prednosť nedávno vydaným reedíciám „Gish“ a „Siamese Dream“ pred „Oceaniou“ (hoci tie potešia okrem exkluzívnych bonusov aj celkom netradične kvalitným zvukom, idúcim proti záplave hlučných remasterov).
U skupín pôsobiacich vyše jednej až dvoch dekád spravidla nemávame prílišné očakávania v kvalitatívne priblíženie sa najlepším počinom diskografie alebo radikálne prekvapenie. Zvyčajne sa zmierime s udržiavaním akéhosi štandardu. THE SMASHING PUMPKINS v tomto prípade dokázali oboje.
8 / 10
Billy Corgan
- spev, gitara, klávesy
Jeff Schroeder
- gitara
Nicole Fiorentino
- basgitara
Mike Byrne
- bicie
1. Quasar
2. Panopticon
3. The Celestials
4. Violet Rays
5. My Love Is Winter
6. One Diamond, One Heart
7. Pinwheels
8. Oceania
9. Pale Horse
10. The Chimera
11. Glissandra
12. Inkless
13. Wildflower
Oceania (2012)
Teargarden by Kaleidyscope: Vol. 3 (2011)
Teargarden by Kaleidyscope: Vol. 2: The Solstice Bare (2010)
Teargarden by Kaleidyscope: Vol. 1: Songs for a Sailor (2010)
Zeitgeist (2007)
Machina II/The Friends & Enemies of Modern Music (2000)
Machina/The Machines of God (2000)
Adore (1998)
Mellon Collie and the Infinite Sadness (1995)
Siamese Dream (1993)
Gish (1991)
Vydáno: 2012
Vydavatel: EMI
Stopáž: 60:02
Produkce: Billy Corgan, Bjorn Thorsrud
Egouška Billyho Corgana pěkně vyškolil duch doby a po pětiletém umíněném, hlubokém ponoru do alternativního života v undergroundu vyplouvá na dříve zavrženou komerční hladinu s čerstvými „dýněmi”.
Můj pocit z THE SMASHING PUMPKINS, i po rozhodně ne špatném návratovém albu „Zeitgeist”je nadále takový, že Corgan plus muzikanti kolem mají pořád co nabídnout.
Nicméně „kapitán Zero” jaksi pořádně neví kam vlastně trhnout kormidlem a tak se nám nějak točí v kruhu o velkém průměru. Neboli, chce znít alternativně, ale očekává i pochopení širšího publika, které už nemá deprese na denním plánu jako tomu bylo začátkem devadesátek. A právě v tomto bych shledal největší, současný problém živoucí legendy. Každopádně mi je podobný přístup asi milejší než bolestivé, zácpové vytláčení klonů alb, jež otevřela Billyho gangu cestu na hudební výsluní.
„Oceania”, i když poměrně utříděná a pěkně spasovaná je jenom odrazem oné výše zmiňované cesty zvláštního hledání se génia. Avšak posluchač, který s THE SMASHING PUMPKINS vyrostl by neměl mít moc důvodů proč by měl kapelu kvůli novince zatracovat nebo divoce plísnit a určitě si jí bude i pouštět.
tak tato doska ma od klasickych SP poriadne daleko... vsetko, co bolo na nich zaujimave na prvych troch (dajme tomu piatich) albumoch, tu chyba... ziadna melancholia, depresia, bolest, hnev; iba happy-go-lucky tralala ja-som-ale-zalubeny indie rock... Corgan sa sice zlepsil ako spevak, ale Oceania mala radsej vyjst pod nalepkou Zwan... ale fajn ze tu este Billy je, nataca dosky a ide si vlastnou cestou...
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.